Halina Rybak-Gredka

Przeskocz nawigację.

(25-03-2005, 23:16) Skandynawia

Szwecja - Norwegia - Dania
Trudno zapomnieć o skandynawskich trolach, przepięknych, dzikich fiordach, Górach Skandynawskich, naskalnych rytach sprzed 3,5 tysiąca lat i znacznie starszym malowniczym lodowcu Boyabreen, skoczni olimpijskiej w Lillehamer oraz stolicach Oslo i Kopenhadze.

Najpierw był Goeteborg, spacer i zwiedzanie miasta. Potem przejazd do Tanumshede, gdzie historia życia mieszkańców Skandynawii przedstawiona została w formie rytów naskalnych. No i wyjazd w kierunku Norwegii, przejście graniczne na słynnym moście Svinesund, przerzuconym nad przepięknym fiordem i przejazd do stolicy kraju - Oslo. Zwiedzanie miasta położonego obok Oslofiordu to m.in. Muzeum Statków Vikingów, Park Vigelanda, Kark Johans Gate, Ratusz, Parlament, Pałac Królewski.

Po nocnym pobycie w super schronisku nastąpił wyjazd na spotkanie z najwyższymi pasmami Gór Skandynawskich – Jotuneimen z przystankiem nad położonym powyżej 1000 m n.p.m. jeziorem Tyin ( wspaniała panorama górska). Dalej przejazd w kierunku Sognefiorden, po drodze postoje przy niezwykle ciekawym przykładzie architektury sakralnej w Borgund i wodospadach Sjurghaugfossen. Potem przeprawa promowa przez odnogi Sognefiordu oraz przejazd piękną widokową trasą górską prowadzącą w kierunku jednego z jęzorów lodowca Jostedalbreen – Boyabreen.I znowu przejazd, tym razem do odnogi kolejnego wielkiego fiordu Nordfiord przy jęzorze lodowcowym oraz kolejna malownicza trasa do schroniska „zatopionego” wśród fiordów i gór.

Następnego dnia odbył się rejs wzdłuż pięknego fiordu Geiranger oraz przejazd „zapierającą dech w piersiach” górską trasą widokową zwaną Złota Droga, pełną zygzakowatych zakrętów i wznoszącą się powyżej 1000 m n.p.m. Podróż wzdłuż wijącej się rzeki Lagen zakończyła się wizytą w olimpijskim Lillehammer.Pokonalismy trasę na skocznię narciarską, zwiedziliśmy miasto i restauracje. Nie obyło sie bez degustacji łososia i skandynawskiej kuchni.Potem pozostała już tylko przeprawa promowa do Danii, przejazd do stolicy państwa – Kopenhagi, zwiedzanie miasta oraz super rozrywka w Tivoli.


[powrót]

Komentarze:

Brak komentarzy

Dodaj komentarz:
ilość odwiedzin:  2953352