Halina Rybak-Gredka

Przeskocz nawigację.

(25-03-2005, 21:04) Francja

Zwiedzanie Francji to na razie dwa etapy. Pierwszy - Alpy i Lazurowe Wybrzeże. Drugi to Szampania z Reims,niezwykłej urody zamki nad Loarą o przebogatej i ciekawej historii- świadectwo wielowiekowej potęgi Francji oraz Paryż i Disneyland.

Na poczatek krótki pobyt w Alpach.Spacer po Chamonix, wjazd kolejką linową na Aiguille du Midi(3842m.n.p.m)- wspaniały widok na Mont Blanc. Potem przejazd do jednego z najpiękniejszych miast w Sabaudii Annency, spacer po mieście i zwiedzanie: Ogrody Europejskie, Most Zakochanych, Hotel de Ville. Następnie Grenoble, wjazd kolejką do Fort de la Bastille, spacer po mieście, przejazd wspaniałą alpejską drogą widokową, tzw. Route du Napoleon do Sisteron - uroczego prowansalskiego miasteczka ze wspaniałą twierdzą strzegącą przejścia przez dolinę.

I wreszcie przejazd do Lac de ste.Croix, jeziora leżącego u wylotu najgłębszego i największego kanionu w Europie – Kanionu Verdon (na zdjęciu, które wykonałam na wspaniałej, niezapomnianej trasie widokowej), przejazd wzdłuż brzegów kanionu. Postój był przy Point d’Artuby.

Potem był przejazd w zgoła inne krajobrazy do St. Tropez, spacer po mieście nad „Zatoką Milionerów”, Cytadela i oczywiście Posterunek Żandarmerii. Jeszcze krótka wizyta w Port Grimauld nazywanym francuską Wenecją.

Przejazd wzdłuż brzegów Morza Śródziemnego słynną Corniche d’Or to jedna z najpiękniejszych dróg na Lazurowym Wybrzeżu. Atrakcją w Grasse było zwiedzanie fabryki i muzeum perfum Fragonard. No i wreszcie pobyt w Cannes i Nicei, niezapomniany spacer Promenade des Anglais i plażowanie do zachodu słońca.

Niezwykłym przewodnikiem w/w wycieczki był Tomek Jungowski-obecnie właściciel biura Provance

Druga wycieczka to Szampania-Zamki nad Loarą-Paryż-Disneyland.Na początku Reims -miejsce koronacji królów Francji. W programie oczywiście Bazylika Sw.Remiego z XI w., Katedra z witrażami Chagala. Potem zwiedzanie słynnych piwnic winiarskich Champangie Mercier, w których nieprzerwanie od 1858 roku produkowane jest jedno z najlepszych win szampańskich. i oczywiście degustacja! I już prawie wieczorem zwiedzanie jednej z najsłynniejszych katedr gotyckich - Notre-Dame w przepięknym, zakwieconym Chartres.

W następny dzień były zamki nad Loarą: zamek Blois- rezydencja królów Francji, Chambord- jedena z najpiekniejszych budowli renesansowych i Cheverny, gdzie można było zwiedzić prywate wnętrza pałacowe oraz złożyć "specjalną wizytę w psiarni", gdzie hodowane jest około 70 psów szkolonych do polowań na jelenie.Na koniec jeszcze wizyta przy baśniowym zamku nad rzeką Cher.

Wreszcie Paryż - miasto przyciągające pięknem i specyficzną atmosferą - centrum europejskiej sztuki, mody i wyrafinowanej kuchni. Różne miejsca, różne zabytki, różne tradycje. poznawanie stolicy- pieszo + metro: cmentarz Pere Lachaise (miejsce spoczynku Edith Piaff, Jima Morrisona, Balzaca, Chopina), wspaniały budynek ratuszowy Hotel de Ville, katedra Notre-Dame, przejście przez najstarszy most paryski- Pont Neuf, Centrum Pompidou, przejście Ogrodami Tuilleries na Plac Concorde, spacer po Polach Elizejskich, przejazd metrem w okolice Montmartre - Bazylika Sacre-Coeur, Place du Tertre, Place Pigalle, Moulin Rouge, wjazd na Wieżę Eiffel'a, wieczorny, bajkowy rejs statkiem po Sekwanie i nocne wejście na Łuk Triumfalny (gwiaździsty!). Tak Paryż pozostał we wspomnieniach jako najpiękniejsze, najczarowniejsze miasto Europy.

Na następny dzień przejazd do DISNEY RESORT PARIS i zabawa do zamknięcia parku nie tylko dla dzieci: PARK DISNEYLAND, gdzie czekały górskie kolejki - Space Mountain, Big Thunder Mountain oraz Indiana Jones, kino panoramiczne, kino trójwymiarowe, symulator lotów Star Tours, kraina piratów, dom strachów, karuzele, kolejki, i wiele, wiele innych atrakcji oraz WALT DISNEY STUDIOS -nowy park tematyczny gdzie zapraszała rock'n'rollowa kolejka Aerosmith, Armagedon, który odsłaniał swoje efekty specjelne, przedstawienia, Świat Animacji i wiele innych. Po zamknięciu parku był jeszcze spacer po Disney Village i kolacja w bajkowym Mc Donald.Na zawsze pozostaną te wspomnienia z Disneylandu.


[powrót]

Komentarze:

Brak komentarzy

Dodaj komentarz:
ilość odwiedzin:  2953328