Halina Rybak-Gredka

Przeskocz nawigację.

(03-07-2008, 08:51) Adriatyk Tour

Wędrówka 2008: Chorwacja, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina

Wycieczka krajobrazowa 2008 odbywała się wytyczonym szklakiem po pięknych krajach Europy: Chorwacji, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie. Nieustannie zachwycały różnorodne krajobrazy. O tej porze roku wzdłuż wybrzeża Adriatyku i w głębi lądu panuje klimat śródziemnomorski:) Połączenie gór, morza, niezliczonych wysepek oraz wspaniałej śródziemnomorskiej roślinności powoduje, że pobyt w tym rejonie jest niezapomnianym przeżyciem.

Oto nasza trasa:

1) Park Narodowy w Plitwicach - jeden z największych i najstarszych w Chorwacji, wpisanego na listę światowego dziedzictwa naturalnego, chronionego przez UNESCO, gdzie na długości ponad 8 km, znajduje się 16 turkusowych jezior położonych tarasowo i połączonych ze sobą 72 wodospadami.

2) Pobyt wypoczynkowy nad Adriatykiem w okolicach Trogiru.

3) Wycieczka statkiem po morzu połączona z wypoczynkiem, plażowaniem i kąpielą w morzu oraz w basenach. Miejscem docelowym rejsu była wyspa Šolta. Podczas podróży podziwialiśmy niezwykle krajobrazy oraz malownicze widoki pobliskich wysp. Statek przybił do miejscowości Necujam, która charakteryzuje się przepiękną plażą i kryształowo czystym morzem. Przy plaży znajdują się atrakcyjne baseny ze słodką wodą. Tutaj można było odpoczywać rozkoszując się urokami natury pobliskiego Adriatyku. Po powrocie na statek czekał przygotowany przez załogę obiad: smażone ryby, sałatka oraz wino, soki i... również rakija. Następnym przystankiem była miejscowość Maslinica, gdzie znajdują się wspaniałe miejsca do nurkowania.

4) Trogir- typowe nadmorskie miasteczko z malowniczą starówką, gdzie można było zobaczyć między innymi ratusz z XIV i XV w. i katedrę św. Wawrzyńca z XIII - wiecznym portalem.

5) Split - "drugie" miasto Chorwacji: Stare Miasto, antyczny pałac cesarza Dioklecjana z tajemniczymi lochami, katedra, przepiękny perystyl i bramy miejskie, ratusz miejski z XV w., malowniczy port.

6) Pobyt wypoczynkowy nad Adriatykiem w mieście Neum na terenie Bośni i Hercegowiny.

7)Dubrownik - "perła Chorwacji". Stare Miasto Dubrownika zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Zwiedzanie: Brama Pile, gotycki klasztor Franciszkanów Mala Braca, katedra, mury miejskie, które osiągają do 25 m wysokości i do 6 metrów szerokości, Pałac Rektorów - dawna siedziba władz Republiki Dubrownickiej, obecnie muzeum. Spacer ulicą Stradun, czas wolny wykorzystany na rejs kutrem po Adriatyku wzdłuż brzegów Dubrownika.

8) Wycieczka fakultatywna do Czarnogóry. Zwiedzanie unikalnych miast: Kotoru i Budvy. Potem był przejazd na wysepkę Święty Stefan.

9) Medjugorje, miasteczko w Bośni i Hercegowinie, miejsca objawień Matki Bożej - Królowej Pokoju, gdzie w 1981 roku Maryja ukazała się sześciorgu dzieciom.

10)Mostar leżący w centrum Hercegowiny, średniowieczne miasteczko założone przez Turków, którego głównym zabytkiem jest XVI-wieczny kamienny Stary Most a także Meczet i Muzeum - Dom Turka.

11) Powrót w okolice Trogiru

12) Stolica Chorwacji - Zagrzeb, nad którym górują wieże katedry św. Stefana na Kapitolu a w centrum można zobaczyć Plac Bana Josipa Jelačića otoczony pałacami i kawiarniami i Stare Miasto, które dzięki zabytkowym budowlom, wystającymi ponad dachy wieżom kościelnym i górzystemu terenowi stanowi uroczy zakątek miasta.

[powrót]

Komentarze:

24-06-2009, 21:16 J

'0' obowiązków? jejujeju :) 'ignorance is bliss' jak to mówią. lepiej nie wiedzieć jak jest, żeby mieć się czego czepić:}
24-06-2009, 16:18 B.Uczeń

Jak się taką... pensję i "0" obowiązków? Fakt trzeba sobie zapracować i mieć szerokie łokcie oraz umieć ustawiać podwładnych!
01-09-2008, 10:49 ~tolek

~piękna wycieczka.... tylko pomażyć.... w sam raz dla wojownika światła ;-)
Dodaj komentarz:
ilość odwiedzin:  2953358