Halina Rybak-Gredka

Przeskocz nawigację.

(20-03-2013, 19:29) Coaching

"Nauka to zorganizowana wiedza. Mądrość to zorganizowane życie." Immanuel Kant

Pierwszym człowiekiem, który stosował coaching w praktyce był Sokrates. Zadawał pytania uczniom, zachęcając ich tym samym do myślenia, odkrywania. Nigdy nie podsuwał im gotowych rozwiązań, tylko pytaniami naprowadzał na właściwą drogę. Widział w każdym człowieku pokłady wewnętrznej mądrości. Bliski filozofii coachingu był także Galileusz mówiąc: "Człowieka niczego nie można nauczyć, można mu pomóc znaleźć to, co w nim jest".

Coaching jest zaproszeniem do zmiany. Rozpoczyna się, gdy pojawia się pytanie. Jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi rozwoju osobistego i zawodowego. To interaktywny proces rozwojowy, którego celem jest wzmacnianie oraz wspieranie w samodzielnym dokonywaniu zamierzonej zmiany. Pomaga pojedynczym osobom lub grupom w przyspieszeniu tempa rozwoju i polepszeniu efektów działania.

W filozofii coachingu dominuje podejście skoncentrowane na rozwiązaniu w oparciu o własne odkrycia i zasoby człowieka. Dominuje w niej także obraz świata w którym każdy człowiek jest najlepszym ekspertem w swoich sprawach. Coaching to podróż po macierzy umysłu na bazie otwartych, otwierających i angażujących pytań. Pozwala rozpoznać umiejętności, zdolności i talenty oraz pełniej wykorzystywać własny potencjał. Skoncentrowany wyłącznie na teraźniejszości i przyszłości uświadamia przeszkody i pozwala na poszukiwanie najlepszych rozwiązań. Z lustrzanego obrazu własnego życia, wśród różnych kontekstów spraw, wyłania formułę zmiany, najlepszą drogę prowadzącą do celu. Podejście coachingowe pomaga także w przekraczaniu barier, poszerzaniu własnej strefy komfortu oraz lepszego poznawania samego siebie.

Niedawno, dzięki uczestnictwu w szkoleniu PAJP (Pozaformalna Akademia Jakości Projektu) moduł II 2013, działającej w ramach Funduszu Rozwoju Systemu Edukacji, mogłam poznać podstawy teoretyczne, metodologię i narzędzia coachingu. Miałam szansę w 28 osobowej grupie wyjątkowych ludzi z całego kraju poćwiczyć warsztat, podejście, rozmowy coachingowe, także kreatywność i co najważniejsze poczuć tę filozofię. Kolejnym etapem będzie implementacja zdobytej wiedzy i umiejętności, a stałym elementem całego cyklu jest strategia oparta na idei SDL.


[powrót]

Komentarze:

26-03-2013, 00:11 nie od Sokratesa

Pozwolę sobie jednak podtrzymać swoją opinię.Zazwyczaj właśnie pozostajemy tylko na płaszczyźnie filozofii coachingu i teoretycznym jego rozpatrywaniu...Tu często kończy się zadanie i droga wykwalifikowanego coach'a.
25-03-2013, 18:45 Iwona (i.szymanska)

Halinko dziękuję za ten tekst!
Drogi "nie od Sokratesa" Pozwolę sobie się z Toba nie zgodzić. Filozofia coachingu w żaden sposób nie jest oderwana od rzeczywistości - wprost przeciwnie. Oczywiście jeżeli pozostaniemy tylko na płaszczyźnie filozofii coachingu i teoretycznym jego rozpatrywaniu będzie to bardzo dalekie o realnego życia. Jednak proponuje znaleźć coach'a w swojej okolicy - wykwalifikowanego - i może wtedy filozofia coachingu (jak dla wielu osób) stanie się jednak bliższa temu realnemu życiu. Oczywiście tak jak z większością rzeczy pojawiających się w naszym życiu, również i coaching nie jest dla wszystkich. Pozdrawiam
21-03-2013, 22:49 nie od Sokratesa

Ostatnie teksty są oderwane od realiów naszego życia.To teoretyzowanie, filozofowanie...niestety oderwane od naszych rzeczywistych działań,od codzienności.Szkoda , że wszystkie myśli, rodzaje ćwiczeń i eksperymentów , które wtłacza się nam na wszelakich szkoleniach, są tak dalekie od realnego życia."Filozofia coachingu sobie... a życie sobie".
21-03-2013, 12:48 kuzyn Sokratesa

Skoro przyzwyczailiśmy się do przyjemnych treści...
21-03-2013, 12:45 brat Sokratesa

Ostatnie dwa teksty są trudne tak w treści, jak również w obszarze rozważanych dziedzin. Nikt jednak nie mówił, że będzie łatwo.
Dodaj komentarz:
ilość odwiedzin:  2424426