Halina Rybak-Gredka

Przeskocz nawigację.

(26-10-2012, 21:28) Nasi Liderzy

„Lider to ktoś, kto zna drogę, idzie drogą i pokazuje drogę.”John Maxwell

Życie to pasmo przeróżnych wpływów, którym ulegamy i które sami wywieramy. Wpływy bywają niejednokrotnie niszczące, często byle jakie, ale są także jasne, znaczące, wzbogacające życie, dające iskrę dobrym decyzjom, postawom. Bywają kontakty międzyludzkie, o których lepiej od razu zapomnieć. Są też spotkania trwające zaledwie chwilę, a pozostawiające piękne, ważne, wyraźne ślady.

Kim jest lider? Można nim być dla innych w rodzinie, w działalności zawodowej, w życiu społecznym. Na szczególną uwagę zasługują wpływy liderów NGO, których wspaniała postawa stała się już znakiem rozwoju i jakości społeczeństwa obywatelskiego. Bycie liderem to niekoniecznie piastowanie formalnych funkcji, stanowisk, ale niewątpliwie zdolność zjednywania sobie przyjaciół, pociągania za sobą zwolenników, tworzenia prężnych zespołów, kreowanie pozytywnej zmiany.

Z drugiej strony znajdują się tzw. „przywódcy tytularni” osiągający wpływy dzięki nominacjom, mający szczególne trudności w pracy z ludźmi o wysokich kwalifikacjach znających swoją wartość, nie poddających się żadnym formom dyktatury, w szczególności ze społecznikami, na których symbole nie robią wrażenia, gdyż jak nikt inny wiedzą, co to autentyczna praca i wartość. Podobnie jest z młodzieżą, która z natury skłonna jest do odrzucania sztucznych autorytetów, będących wytworem propagandy, sztabów public relations.

Działania w organizacjach non profit, dają możliwości dzielenia się sobą, dawania. Oczywiście także możliwości rozwoju. NGO skupiają ludzi pełnych entuzjazmu, determinacji, optymizmu, odwagi, wiary. Przyciągają ludzi szlachetnych, odpowiedzialnych, zaangażowanych, o dużej wrażliwości społecznej, często dyskredytowanych pośród konformizmu, zakłamania i tam, gdzie przedkłada się cele partykularne ponad interesy zawodowe i społeczne. NGO przyciągają oczywiście także młodych, którzy chcą tworzyć, mieć wpływy, brać życie w swoje ręce oraz dotykać autorytetów, by kiedyś też nimi być.

Wyzwaniem dla liderów NGO poza obszarami pracy wzbogacającej środowisko, jest pomaganie innym w ich osobistym rozwoju, długofalowym wzroście. Potrafią przyjmować słuszne założenia na temat ludzi, patrzeć ich oczyma, znajdować ich nadzieje i marzenia, doceniać, motywować, dawać szacunek i uznanie, edyfikować, tworzyć solidne normy i więzi. Potrafią też uwalniać potencjał członków zwycięskiego zespołu, kształtować kolejnych liderów, duplikować, uruchamiać kapitał społeczny.

Chińskie przysłowie mówi: „Jeśli planujesz na rok, uprawiaj ryż. Jeśli planujesz na dwadzieścia lat, posadź drzewa. Jeśli planujesz na stulecia, kształtuj ludzi". Myślę, że możemy tu iść jeszcze dalej. Pięknie żyć, kochać ludzi i im nie przewodzić to przywilej wolności, różnorodności, świata. Ale czy można przewodzić, kształtować ludzi - ich nie kochając?


[powrót]

Komentarze:

30-11-2012, 02:01 Roy (roymckeown@gmail.com)

I rarely leave a response, however i did a few searching and wound
up here Halina Rybak-Gredka. And I do have 2 questions for you if it's allright. Is it simply me or does it look like some of the responses look as if they are left by brain dead folks? :-P And, if you are posting on other online social sites, I would like to follow everything new you have to post. Could you make a list of every one of your community sites like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?|
www.ccaboggess.com
Dodaj komentarz:
ilość odwiedzin:  1664509