Halina Rybak-Gredka

Przeskocz nawigację.

(27-05-2012, 22:43) Marzenie

"Ja wiem: dla barbarzyńcy to są też drobnostki: elementarze dzieci i kielnie ojcowskie..." Konstanty Ildefons Gałczyński

"Przez świat idące wołanie" Poety - ciągle aktualne. Tu konieczne dalsze cytaty:
I o to będzie walczył świat aż do ostatka,
I o to będzie walczył świat przeciwko szujom,
Co się na wojnie tuczą i wojną handlują-
Aż powie matka dziecku wieczorem spokojnym:
- Widzisz, synku, kiedyś na świecie były wojny.

Niedawno w łódzkim zoo na skutek barbarzyństwa wandali zginęły dwie żyrafy. Strach sparaliżował zwierzęta, serca nie wytrzymały. Ludzie byli poruszeni ich losem. To zrozumiałe, żyrafy zostały skrzywdzone przez zło i głupotę. Co dalej? Kupi się nową żyrafę? Ukarze wandali? Znów będzie można podziwiać piękne zwierzęta, zapomnieć o incydencie, wierzyć, że nikt ich już nie przestraszy?

Nie zapominam. Widzę te makabryczne obrazy. Umierające żyrafy. I jeszcze coś więcej. Wszystkie klatki i dzikie zwierzęta, lwy, tygrysy, lamparty, pawiany, także kozice i ptaki. Ileż z nich rozprawiłoby się z chłystkiem, który poczuł się władcą świata? No i czy czułby się tak, pogoniony przez drapieżne stado? Właśnie! Cały problem w tym, że zwierzęta mieszkają w klatkach. Zniewolone, zamknięte.

Na czym polega wolność do właściwych reakcji, odważnych działań, a na czym bezwolność, czy krzywy kręgosłup? Obraz z ogrodu zoologicznego pokazuje to jak na dłoni. Tylko, że my ludzie, siedzimy we własnych klatkach, jesteśmy we własnej niewoli. Ludzka niewola związana jest z egoizmem, potrzebami konsumpcji, utrzymania status quo, pragnieniem świętego spokoju, nagromadzonym strachem, niewiarą. Wiecznym uciekaniem od prawdy, pędem w kierunku łatwizny i wygody. O, jak spokojnie w tych klatkach. Bezpiecznie. A igrzyska? Na widowni dobrze.

Wołanie poety wkomponowane w odwieczne marzenie. W walkę „wojowników światła”, pragnienie miłości, wolności, sprawiedliwości, prawdy. Na kolanach przemierza się złote schody do nieba. Bywa ciężko. Ale jeśli marzenie jest wystarczająco duże, fakty nie liczą się. Ciemny las rozświetla wówczas osobliwy blask.


[powrót]

Komentarze:

28-05-2012, 22:33 Kazimierz

Gałczyński miał rację i Pani ma rację. Ja dodam: szuje są nie tylko na świecie dalekim. Są blisko nas. W naszym mieście. Ale Będzin ich zmiecie. Już są w rozsypce.
Dodaj komentarz:
ilość odwiedzin:  1858988