Halina Rybak-Gredka

Przeskocz nawigację.

(23-02-2012, 22:54) Media

"Dzisiejszy człowiek, który żyje miłością i pięknem, to dziecko, które wczoraj żyło radością."Ronald Russell

Serdecznie zapraszam do obejrzenia SPOTU 1% Stowarzyszenia Dzieciom Będzina. Ogromne podziękowania dla ekipy Kanału 99 (Kierownik produkcji: Wojciech Ciesielkiewicz; DoP i montaż: Adam Sygacz; II DoP: Michał Dolny) oraz Rogera Karwińskiego i ludzi SDB.

Bardzo dziś cieszy taka współpraca i dobra wola. Tym bardziej, że ostatnio działania, jednej z pierwszych organizacji pożytku publicznego naszego miasta, są trochę w niełasce lokalnych mediów. Jakaś zasłona dymna nad tym, co robimy dla dzieci, co przecież warto promować, wspierać. Od ponad roku nawet duże działania (Półkolonie; Działalność Ośrodka Jesteśmy razem), wydarzenia (Koncert Dobre ręce na 7-lecie SDB) nie miały żadnych szans w powiatowych i miejskich mediach. Było natomiast miejsce na dziennikową telenowelę, dyskredytowanie instytucji, wolontariatu, zniesławianie człowieka. Takie uwarunkowania? A może antypatie, krótkowzroczność i złe intencje? Traci się z oczu dzieci, ich bezradność w codziennej beznadziei, pomaganie potrzebującym? A może nie zauważa się tu żadnego związku, bo i po co?

W terminologii psychologii pozytywnej pojawia się słowo „kapitał”. Chodzi tu o zbiór cech i wartości, które wpływają na jakość życia, czyniąc je dobrym i szczęśliwym. Ten kapitał psychologiczny to miłość, mądrość, wiedza, odwaga, sprawiedliwość, umiarkowanie, sumienność, wytrwałość, aktywność, motywacja do działań.

Powtórzę dzisiaj to, co nadal aktualne, mimo wszystko zachęcając do pracy (a to nie tylko do tych, którzy ją jeszcze mają), przejmowania odpowiedzialności na własnym poziomie oraz komunikowania działaniami najgłębszych wartości. Działaniami na drodze własnego rozwoju. Działaniami w domu, firmie, grupach społecznych, dzielnicy, mieście.

Cnót obywatelskich trudno się uczyć na lekcjach. Nie warto też czekać, aż społeczeństwo obywatelskie przygotują nam kolejni politycy albo napiszą o nich małe media. No cóż, właściwie ciągle jeszcze wierzę, że i ty, i ja, mamy wrodzoną zdolność do podejmowania szlachetnych wysiłków, właściwego kształtowania teraźniejszości i przyszłości, życia swojego i także życia wokół. Pytanie tylko, kiedy nadejdzie ten moment, w którym poczujesz wewnętrzny imperatyw działania, w którym przypomnisz sobie, że jesteś człowiekiem prawym i odpowiedzialnym, poczujesz wagę swojej postawy, odwagę do budowania, głośnego mówienia, gdy „król jest nagi”.

Z szacunku dla życia, dla siebie i drugiego człowieka, z szacunku dla młodego pokolenia, miejsca w którym się urodziłeś lub w którym mieszkasz nie zapominaj nawet w trudnych chwilach o tym, że to nie profity i zwycięstwa, ale człowieczeństwo jest dziś bohaterstwem. A najważniejsze nadal pozostaną: zwykła, uczciwa praca i ludzkie serce. I to, że kłos wyrasta i dziecko się śmieje. A słonko zawsze świeci i równo i jasno.


[powrót]

Komentarze:

28-02-2012, 01:03 czytający

Bardzo odważnie , bez strachu, z poczuciem wolności wewnętrznej mimo chłodnych prądów zewnętrznych.I dalej tak śmiało!!!I dalej do przodu z twarzą promienną i czystą!!!
27-02-2012, 13:21 Iwona

Warto pomagać! Warto być przyzwoitym! To procentuje w sercach wielu z nas! Pozdrawiam:00
23-02-2012, 23:15 der Friedebringer

[doprawdy, nie otrzymałem informacji o powstaniu "Media"; po prostu wiedziałem, ze czas zajrzeć tu]
23-02-2012, 23:09 der Friedebringer

BRAVOOO!!! Czytajcie Ludzie, rozgłaszajcie dokoła przesłanie tych Słów, bo mądre jest i dobre.
Dodaj komentarz:
ilość odwiedzin:  2082831