Halina Rybak-Gredka

Przeskocz nawigację.

(12-01-2010, 22:59) Rozkład jazdy

"Czy coś się dzieje w naszym życiu zgodnie z rozkładem jazdy?" Ewa Lipska

Noc. Spływa ostatnią kroplą zawiasu. Patrzy, nie patrzy. Zezowate lusterko. Tyle liter. Było, nie było, jednak było.

Piąta rano. Rozdzwania się telefoniczny alarm.Pośpieszne szykowanie na służbowy wyjazd do Warszawy. Zimowa, kolejowa maskarada z rozkładem jazdy. Opóźnienia pociągów sięgają nawet do kilku godzin. Ale jadę.

Przedział w szarości biznesu milczy pod klawiaturą laptopów. Śnieżna okleina urzeka z okien mknącego pociągu. Chmurzaste niebo przez krótką chwilę kłania się żółtozłotej kuli. Styczniowy makijaż jaskrawo razi bielą. Pędzel zimy maluje takie jednolite pejzaże. Każda sekunda miesza to co było z teraźniejszością.

Zatapiam się w obrazach własnych i pierwszej powieści wielkiej poetki.
Z ufnością, głęboko, jeszcze głębiej. Nad powłóczystym dywanem miękkie słowa. Trzepoczą skrzydła dłoni. Tasują kartki. Lektura „Sefera” unosi błękitną falą. Buja wielogigowa wyobraźnia. Pośród wyłuskanych z precyzją polskich oczywistości egzystencjalne "wiem, że nic nie wiem". Poetycka kompozycja spokoju, subtelnego dowcipu, wielkiego intelektu i lakonicznego piękna...

Dworzec Centralny. I już przenika piwniczne zimno. Chopinowskie Scherzo h-moll rozbrzmiewa w warszawskiej taksówce. W górnej auli CODN przy Al. Ujazdowskich szczegóły projektu Akademia uczniowska. Sporo dobrych informacji, entuzjazm dyrektorów i podpisywanie umów.

Projekt CEO współfinansowany przez EFS wydaje się być daleko wysuniętym przyczółkiem europejskich standardów oświaty. Zaprowadzi do sali doświadczalnej, by nauczyciel i uczeń mogli projektować, eksperymentować, sprawdzać rzeczywistość, wcielać pomysły w czyn, uruchamiać kreatywność i wyższe czynności myślenia, pracować zespołowo.

Dochodzi godzina dwudziesta. Robię z siebie bałwana odśnieżając swoje małe autko na parkingu w Sosnowcu. „To był ciekawy dzień”- myślę podjeżdżając na „ślimaka”. „Jutro też będzie ciekawie, chociaż bardziej zwyczajnie.” No bo jak może być inaczej, kiedy w środku coś cichutko gra...


[powrót]

Komentarze:

15-01-2010, 09:22 Jacek Golonka

Jest w tym wszystkim czas na myśl....i nawet Głowa myśli,że wszystko należy do niej...
Ale los nie rządzi centralnie....
Lokuje "żyły złota" peryferyjnie...::)
Dodaj komentarz:
ilość odwiedzin:  1853307