Halina Rybak-Gredka

Przeskocz nawigację.

(11-06-2009, 09:51) Całus i kopniak

Uczniom, którzy z pewnością rosną na miarę Mistrzów...

Przed dwoma laty urodził się w mojej głowie pomysł na kolejną książkę. Mój przyjaciel Jacek Golonka znalazł dla niej tytuł: "Całus i kopniak". Nakładem pracy wielu ludzi udało się. Publikacja poszła do druku.
W sobotę 20 czerwca o godzinie 17:00 w Ośrodku SDB "Jesteśmy razem" pierwsze spotkanie promocyjne z gorącym wydaniem. Powyżej dedykacja, na zdjęciu okładka autorstwa Marzeny Rojek a poniżej wstęp zamieszczony w książce "Całus i kopniak":

OTWARCIE

W lutym 2008 roku ogłosiliśmy konkurs na wywiad, przeprowadzony przez dzieci i młodzież ze znanymi postaciami kultury, sztuki i literatury posiadającymi rodowód, bądź związki artystyczne z regionem śląsko-dąbrowskim. Stowarzyszenie Dzieciom Będzina, organizacja pozarządowa, mająca status organizacji pożytku publicznego, zaprosiło młodych prozaików i dziennikarzy do zbiorowej publikacji pod znaczącym tytułem CAŁUS I KOPNIAK.

Honorowy patron naszej inicjatywy, Profesor Włodzimierz Wójcik, prawdziwie dobry duch Stowarzyszenia, stwierdził z wielką radością, że plon tego pomysłu okazał się obfity i dorodny. Oto publikacja autoryzowanych wywiadów zaopatrzonych w notki bio-bibliograficzne i fotografie bohaterów-rozmówców.

Planujemy promocję naszej książki poprzez niecodzienny rodzaj spotkań młodych twórców ze znanymi ludźmi naszego regionu. Spotkania te odbędą się we wszystkich środowiskach, także na terenach zdegradowanych, nacechowanych wysokim wskaźnikiem ubóstwa i brakiem szerszych perspektyw. Chodzi o to, aby pomagać głodnym i potrzebującym. Chodzi też o to, aby w środowiskach dotkniętych stagnacją i poczuciem bezwyjściowości, obudzić nadzieję, chęć wejścia w świat kultury, sztuki, literatury.

Teksty wywiadów, pytania i odpowiedzi, czyta się z wyjątkowym zainteresowaniem. Czego tutaj nie ma? Odważę się powiedzieć, że jest wszystko, co niesie współczesne życie. Lektura naszej książki wprowadza czytelnika w bogaty, fenomenalny, czarowny świat, w którym panuje zarówno dobro, jak i zło, piękno i brzydota, „całus i kopniak”.

Z mgły niewiedzy i niepamięci wyłaniają się twarze poetów (Ewa Lipska, Paweł Barański, Wojciech Brzoska, Jacek Golonka, Wojciech Kuczok, Bartłomiej Majzel, Sławomir Matusz, Maciej Melecki, Katarzyna Młynarczyk, Robert Rybicki, Paweł Sarna, Maria Słomak-Sojka, Arkadiusz R. Skowron, Jerzy Suchanek), krytyków literackich (Grzegorz Olszański), prozaików (Marta Fox, Mirosława Pajewska), ludzi ekranu i sceny (Dariusz Basiński, Paweł Bogocz, Jacek Borusiński, Wojciech Grabowski, Roger Karwiński, Magdalena Piekorz), ludzi muzyki (Józef Skrzek), plastyków (Jacek Rykała, Mariusz Wnukowski), ludzi nauki (Włodzimierz Wójcik), rzeźbiarzy (Andrzej Sielańczyk), popularyzatorów sztuki (Dorota Wyspiańska-Zapędowska) i ludzi o duszach artystów, alpinistów (mam na myśli piękną osobowość Anny Pasek, która – niestety – poniosła śmierć w Alpach). Przechodzą przed nami osobowości utalentowanych, ciekawych ludzi, ludzi niosących piękno, blask dobra i piętnujących zło. Szczegółowe przedstawianie nazwisk i problematyki rozmów wychodzi poza zakres niniejszego wprowadzenia. Rzecz to naturalna.

Na koniec ważna uwaga. Wszystkie teksty cechuje wielka uroda słowa. Komunikatywność wypowiedzi idzie w parze z pięknem polszczyzny.
Z pełnym przekonaniem polecam szanownym Czytelnikom dzieło, które wyszło spod serca dobrych ludzi.

Szlachetnych, mądrych i kompetentnych.

Halina Rybak-Gredka
Prezes Stowarzyszenia Dzieciom Będzina

[powrót]

Komentarze:

20-06-2009, 15:39 Jacek Golonka

Usta mogą być trudne...
Kopniak może być piękny...
19-06-2009, 19:14 Halina

To usta czerwone i soczyste jak najpiękniejszy całus, także zgorzkniałe, poszarpane, ciężkie...
Dalsze odpowiedzi-Marzenka:)
18-06-2009, 12:47 neuro (napisz@neurokultura.pl)

z ciekawosci: co przedstawia okładka?
18-06-2009, 11:28 neuro (napisz@neurokultura.pl)

http://www.neurokultura.pl/varia/266-rybak-gredka-halina-caus-i-kopniak.html
17-06-2009, 17:40 Grzegorz Kazibudzki (grzegorzkazibudzki@op.pl)

Nareszcie jest Brawo !
17-06-2009, 17:35 Aquarium

Gratulacje!
Dodaj komentarz:
ilość odwiedzin:  1977867