Halina Rybak-Gredka

Przeskocz nawigację.

(08-03-2008, 10:49) Kapitał

To, co najlepsze mamy za darmo.

Psychologia pozytywna zrodziła się z badań nad jakością naszego życia.
Nie zajmuje się ona niekończącymi się problemami tego świata, ale wskazuje na ludzkie wartości i siłę.

Jej podstawowe założenie polega na tym, że dobrostan i doskonałość nie są iluzją, lecz autentycznymi, osiągalnymi stanami. Bada pozytywne doświadczenia (szczęście, przyjemność, radość, spełnienie), indywidualne pozytywne właściwości (talenty, zainteresowania, charakter), pozytywne instytucje (rodzinę, szkołę).

Krótko mówiąc zajmuje się ludzkimi zaletami, cnotami, mocnymi stronami oraz wskazuje sposoby życia w poczuciu godności i celowości. I mam nadzieję, że słowa „pozytywność” nikt dzisiaj nie traktuje już zbyt podejrzliwie i nie utożsamia go z tzw. myśleniem życzeniowym.

W terminologii psychologii pozytywnej często pojawia się słowo „kapitał”. Chodzi tu o zbiór cech i wartości, które wpływają na jakość życia, czyniąc je dobrym i szczęśliwszym. Ten kapitał psychologiczny to miłość, mądrość, wiedza, odwaga, sprawiedliwość, umiarkowanie, sumienność, wytrwałość, aktywność, motywacja do działania, elastyczność, otwartość na zmiany.

Badania psychologii pozytywnej potwierdzają, że nadzieja, wiara w siebie, optymizm, odporność czynią ludzi bardziej efektywnymi i dają poczucie spełnienia.

A od kapitału psychologicznego już tylko krok do kapitału ludzkiego i społecznego!

Czyli kochani, to, co najlepsze mamy zupełnie za darmo:)


[powrót]

Komentarze:

Brak komentarzy

Dodaj komentarz:
ilość odwiedzin:  2078963