Halina Rybak-Gredka

Przeskocz nawigację.

(19-01-2008, 13:25) Jeden...

Przekazanie 1 procenta podatku nic nie kosztuje. Zdecyduj o inwestycji w dzieci, chorych i biednych, zagubionych i bezradnych...

Możliwość pomniejszenia podatku o jeden procent, mamy w kraju od roku 2004. Początki były trudne, bo mało, kto o tym wiedział i niewiele organizacji, instytucji miało wtedy status OPP.

Organizacje pożytku publicznego, to takie organizacje pozarządowe, które wykonują określoną ustawą działalność pożytku publicznego. Jest ona przejrzysta i jawna. Swoje sprawozdania publikują w bazach danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej -Departament Pożytku Publicznego.

Obecnie „świadomość 1%” jest już dość powszechna. Także od tego roku 1% "łatwy" jak nigdy, bo "bez biegania" z wpłatą, a tylko wskazanie organizacji OPP w PIT.

Organizacje pożytku publicznego prowadzą działania głównie dzięki pracy społecznej, prywatnemu sponsoringowi i składkom członkowskim. Nie mają one finansowego wsparcia państwa. Na co dzień znajdując się w cieniu, pomagają one ludziom. Dlatego warto je wskazywać.

Tradycyjnie już namawiam: Nie daj fiskusowi - daj konkretnej idei, potrzebującemu człowiekowi! Jest wiele interesujących propozycji pomocy. Podziel się, więc procentem! Zdecyduj o inwestycji w dzieci, chorych i biednych, zagubionych i bezradnych, jeszcze czekających i już na krawędzi beznadziei. Zdecyduj o inwestycji w bliźnich! Niech ten „mały procent” stanie się „wielki” i zasili...czyjeś życie.

„Mały, wielki procent!. Ten jeden procent, to jest aż jeden procent. Teoretyzując i... mnożąc go np. przez liczbę pracujących mieszkańców powiatu będzińskiego, można by uzyskać naprawdę poważną kwotę. W myśl zasady "myśl globalnie, działaj lokalnie", namawiam do przyjrzenia się działalności lokalnych OPP.

W Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski z dnia 31 grudnia 2007 r. (Nr 99, poz. 1078) zostało opublikowane Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 grudnia 2007 r. w sprawie wykazu organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada 2007 r.

Na wykazie 5602 polskich organizacji mających status organizacji pożytku publicznego. Wśród nich na pozycji 4299 Stowarzyszenie Dzieciom Będzina.

Ta pomoc nic nie kosztuje!!! Podmiotem dokonującym wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego jest od tego roku naczelnik urządu skarbowego. Na wniosek podatnika przekaże on na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego kwotę w wysokości nie przekraczającej 1% podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego.

Prawo do dzielenia się z OPP podatkiem dostały także osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną 19-proc. liniowym PIT. 1 proc. podatku można będzie też podarować od dochodów giełdowych.

Złożenie wniosku oznacza podanie w zeznaniu za 2007 r:
- nazwy organizacji pożytku publicznego
- numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Cóż dodać? Wskażcie Państwo w Waszym zeznaniu podatkowym za 2007 r.:
-Stowarzyszenie Dzieciom Będzina
-KRS 0000219000


[powrót]

Komentarze:

19-01-2008, 17:51 ww

Zamiast wciąż na boku stać
Trzeba jeden procent dać!!!
Miast zostawać wciąż w rozterce,
Okaż tym procentem serce...

Mimowolnie zostałem poetą.
Dodaj komentarz:
ilość odwiedzin:  1862269