Halina Rybak-Gredka

Przeskocz nawigację.

(03-10-2007, 20:30) Racjonalizm i marzenia

"Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem, i tak zawsze aż do końca." Joseph Conrad

To, co przychodzi z zewnątrz, może mieć wpływ na nas tylko wtedy, gdy sobie na to pozwolimy! Dzieła są wytworem mistrzów, a potrafi je zniszczyć całkiem przeciętna bezmyślność czy złość. Aby krytykować i burzyć nie trzeba mieć ani specjalnego talentu, inteligencji ani siły charakteru.

Nasz czas, czas jaki został nam darowany tu i teraz, ma zbyt wielką wartość, by go marnować na przystawanie nad pustką i nic nieznaczącym, destrukcyjnym działałaniem.

Dni wypełnione po brzegi. Praca, praca. Jakimś smutkiem powiewa? No to trzeba się porozglądać. Może tuż obok radość stoi? Puk, puk. I jakaś dobra, komentująca duszyczka?:)

Smakowita każda chwila wytchnienia. I czas na poezję, literaturę piękną. Trafiłam na fragmenty oczekiwanych „Pamiętników” Jarosława Iwaszkiewicza. Zaskakujące wyznanie:, „Dlaczego nigdy w życiu nie kochałem szczęśliwie? Cóż za potworne okrucieństwo losu”.
Jest, jest, o czym pomyśleć...

Czyli co? Idziemy dalej. Let's Go! Trochę popisać. Słodko-gorzkie bywa to pisanie. Biel i modna w tym sezonie szarość w przyzwoitych proporcjach. Koktajl myśli nieuczesanych. Momentami rzecz jest nawet przyjemna, takie szczere i lekkie mówienie o tym, jak to się na świat patrzy. Cały czas mając nadzieję i jeszcze ”smakować każdy krok swój po białej twardej drodze, jak kryształ szklanej kuli czuć dnie we wnętrzu dłoni".

Miłość czy marzenia? Marzenia czy miłość? To one są motorem napędzającym świat. Wielkie są dzieła będące odbiciem miłości albo odbiciem marzeń twórcy, odważnego spojrzenia w głąb siebie, na świat i na drugiego człowieka. Można zaryzykować stwierdzenie, że marzenia są motorem napędowym ludzkiego losu. To one kierują ku przyszłości.
I wiodą! Poprzez ekscytujące drogi realizacji...

Czy racjonalizm wyklucza marzenia? Co bywało w historii motorem odkryć. Określenie "możliwe" "niemożliwe" zmieniało się tylko w czasie. Można powtarzać za Seneką, że: ” Mądry człowiek jest zadowolony z tej części, która mu przypadła w udziale, niezależnie od tego, jak jest duża i nie pragnie tego, czego nie posiada.” Można też chcieć szybować z orłami...

Chyba jednak nie chce mi się już dzisiaj wymądrzać:) Pamiętam! Pamiętam o tym, aby nie traktować siebie zbyt poważnie. I doskonale pamiętam, że: „niech raczej mówią za ciebie twoje czyny...”


[powrót]

Komentarze:

08-12-2007, 12:49 My...

Marzenia, szczęście...
Wszystko się powoli zmienia,
nawet nasze marzenia...
Próbujemy je spełnić,
znaleźć szczęście,
być szczęśliwym,
lecz nie zawsze osiągamy to,
czego tak bardzo pragniemy...
wtedy sie staczamy,
zaczynamy liczyć na łaskę innych...
Kiedy tak bardzo potrzebujemy pomocy,
szukamy przyjaźni...
Wokół nas jest tyle ludzi!
Czasami szukamy przyjaźni gdzies daleko
i nie zauważamy osób, które chcą nam pomóc,
a później tego żałujemy...
Czasami osoby, których szukamy są blisko,
są tuż obok nas, ale my ich nie widzimy...

17-10-2007, 19:12 Pioter

Specjalne pozdrowienia dla mojej super-nauczycielki:):):)
16-10-2007, 18:14 Kkkkk...

Marzenia są ważne w życiu człowieka,ale nie można przesadzać...
10-10-2007, 19:40 HRG

Całkiem specjalne pozdrowienia dla mojego super-ucznia! Ciągle dochodzą o Tobie dobre wieści. Tak trzymaj Pioter:)
10-10-2007, 17:07 Pioter

Pisze nawet nie na temat artykułu, tak pisze... bo dawno nic nie kometowałem:)Ale to racja : Człowiek bez marzeń byłby tym czym niebo bez gwiazd.
Pozdrowienia
05-10-2007, 21:26 Ja.........

Człowiek bez marzeń byłby tym czym niebo bez gwiazd.
05-10-2007, 20:46 Grzegorz (grzegorzkazibudzki@op.pl)

Nie rezygnujmy z marzeń nawet gdyby miały się nie spełnić.
Dodaj komentarz:
ilość odwiedzin:  2181813