Halina Rybak-Gredka

Przeskocz nawigację.

(26-09-2007, 20:54) Parę pytań

Prawda, dobro, piękno...

Jesień. Znowu jesień. Przyszła tak szybko. Niezauważona...

A ja znowu o szkole:) Jeszcze parę odpowiedzi na parę pytań. Dla uczniów do tworzonej właśnie szkolnej gazetki. Młodzi dziennikarze to: Fabian Duda i Maciej Gaciarz.

Jasna przyszłość...
Wywiad z Panią Haliną Rybak-Gredką, Dyrektorem MZS nr 4 w Będzinie

Czy podoba się Pani w naszej szkole?

Bardzo. To wspaniała szkoła. Jestem pod wrażeniem jej tradycji i historii. Do tego ta supernowoczesna hala sportowa. I unikalne otoczenie, park szkolny. Czyli: placówka o bogatej historii i chlubnych tradycjach, nowoczesna, zatopiona w zieleni. Całość dopełnia świetny klimat i atmosfera. Mamy naprawdę super szkołę!

Co chciałaby Pani zmienić w naszej szkole?

Drobne reorganizacje już się dzieją. Powstała, np. pracownia artystyczna, która już Wam się podoba, a będzie jeszcze modernizowana. Odmienimy parter naszej szkoły, myślę, że czas najwyższy na nową dyżurkę. Ten budynek zasłużył już także na piękną elewację oraz ogrodzenie. Celowym wydaje się wykonanie w przyszłości trybun dla kibiców wokół boisk szkolnych. Istotną sprawą będzie także wzbogacenie szkolnej bazy o plac zabaw dla młodszych uczniów na niewykorzystanym obszarze. A w salach, Waszych klasach sukcesywnie będziemy wymieniać meble i uzupełniać wyposażenie pracowni. Stawiam na przygotowywanie uczniów tej szkoły do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym zgodnie ze standardami przyjętymi w Unii Europejskiej. Dziś kultura informatyczna i biegłe posługiwanie się językami staje się jednym z podstawowych elementów wykształcenia i określa przygotowanie do wyzwań przyszłości.
Preferuję uczenie się poprzez działanie. Wiem, że młodzi ludzie potrzebują wyzwania i motywacji bardziej niż czegokolwiek innego. Potrzebują odniesień, które pozwoliłyby im uwierzyć, że potrafią. Potrzebują zobaczyć, kim naprawdę są i na co ich stać. Chcę maksymalnie pobudzać Wasze potencjalne możliwości. Sprawiać by szkoła była wyspecjalizowaną, „żywą” instytucją oświatową, w której dzieje się wiele nie tylko na lekcjach. Ważna będzie też informacja i promocja szkoły. Pragnę by każdy uczeń miał zapewnione warunki rozwoju umiejętności i postaw, które są niezbędne w dalszym etapie nauki oraz kształtują wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka.

Czy trudno jest być dyrektorem?

Zdecydowanie tak. Dyrektor poprzez podejmowane decyzje organizacyjne, kadrowe powinien powodować wzrost poziomu pracy dydaktyczno-wychowawczej i wpływać na rozwój szkoły. Autonomia finansowa wymaga nowoczesnego zarządzania, skutecznych działań marketingowych i szeroko rozumianej promocji. Trzeba być przywódcą, menadżerem, pedagogiem, także urzędnikiem, ale przede wszystkim Człowiekiem.

Czy podoba się Pani pomysł z wprowadzeniem mundurków do szkół?

To trudne pytanie. Idea jest dobra. Jednak dokładną odpowiedź na szczegółowe kwestie poznamy po pewnym czasie. Ja lubiłam swoje szkolne fartuchy i nie miałam z tym problemu. Z dumą nosiłam też tarczę swojej szkoły. Jestem przekonana, że i Wy jesteście dumni ze swojej pięknej tarczy i godnie chcecie reprezentować MZS 4 w Będzinie.

Zauważyliśmy w bibliotece książkę „Skoro świt” – czy mogłaby Pani coś więcej opowiedzieć o współpracy ze Stowarzyszeniem Dzieciom Będzina?

O współpracy?:) Jestem pomysłodawcą i założycielem Stowarzyszenia, realizatorem kluczowych projektów. To tak jakby moje dziecko, kawał czasu i serca...
SDB jest Organizacją Pożytku Publicznego, działa na rzecz dzieci i młodzieży. Co konkretnie robi? Np. uruchomiliśmy ośrodek „Jesteśmy razem” przy ul. Modrzejowskiej w Będzinie, który jest otwarty w godzinach popołudniowych, oferuje pomoc w odrabianiu lekcji, ciekawe zajęcia artystyczne, naukę języków obcych, wyjazdy na basen, wycieczki. Organizujemy kolonie letnie nad morze dla ponad 100 dzieci, korzystają z nich także uczniowie tej szkoły. Stworzyliśmy Bank Podręczników, organizujemy świąteczne „Brygady koszykowe”. A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o SDB, to zapraszam na stronę www.dzieciombedzina.info

Jakie ma Pani hobby?

Moim hobby jest teraz praca zawodowa:)
Zawsze dużo czytałam, obecnie literaturę pozytywną i wracam do książek ulubionych autorów. Jestem człowiekiem czynu, lubię działać, tworzyć. Uwielbiam poznawać nowych ludzi, podróżować, zwiedzać.

Jak Pani spędza swój wolny czas?

Często tak jak większość z Was – przy komputerze. Latem lubię jeździć na rowerze. Ale nawet w tzw. wolnym czasie nie lubię tracić czasu. Lubię zmiany, interesuje mnie ciągły rozwój.

Co zabrałaby Pani na bezludną wyspę?

Na pewno tę drobną a wielką rzecz, którą noszę ze sobą od lat. I oczywiście komputer z Internetem.

Czy zdarzyło się Pani wagarować?

Byłam bardzo grzeczną dziewczynką:) I pilną uczennicą.

Jaka jest Pani ulubiona książka?

Alchemik – Paulo Coelho

Czy ma Pani jakieś zwierzę w domu?

Jak byłam w Waszym wieku miałam sporo zwierząt. Zawsze był pies i koty, ale mieszkałam wtedy w bieszczadzkiej leśniczówce. Teraz, w mieszkaniu, w bloku nie mam żadnego zwierzaka:(

Ma Pani jakieś motto życiowe?

Tak! PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO!

Jakie jest Pani największe marzenie dotyczące naszej szkoły?

Marzę o supernowoczesnej szkole z ekranami interaktywnymi. Marzę o tym, abyście byli dumni ze swojej szkoły i w przyszłości wielu z Was myślało tak, jak powiedział na inauguracji roku prof. Włodzimierz Wójcik: „ukochane, łagiskie, szkolne progi”.

Co chciałaby Pani przekazać uczniom naszej szkoły?

Sporo przekazałam Wam w mowie inauguracyjnej, którą zapisałam także na swojej domowej stronie www.halinagredka.info
Dzisiaj chcę przekazać swoim uczniom pozytywną energię i nadzieję wraz z ukierunkowaniem, zachętą i wiarygodnością. Nadzieję, że oczekuje Was jasna przyszłość, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji znajduje się każdy obecnie.

Dziękujemy, że mimo licznych obowiązków znalazła Pani czas na rozmowę z nami. Życzymy Pani dyrektor samych sukcesów zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.

[powrót]

Komentarze:

02-11-2007, 19:37 @>---

Już od dawna dyrektorem MZS 4 powinna być taka osoba, jak Pani-pełna radości, zawsze uśmiechnięta, lubiąca swoją pracę, rozumiąca uczniów, cierpliwa, ciekawa świata itd.
Cieszę się, że jest pani tak pozytywnie nastawiona do świata i ludzi.

27-09-2007, 16:11 ktoś z 1b

Podoba mi się pani podejście do tej szkoły i mam nadzieje,że kiedyś uda się pani dokonać tych wszystkich zmian. Cieszę się,że pani chce dla nas jak najlepiej. Chociaż tak krótko jest pani dyrektorem naszej szkoly to zna pani ją tak dobrze. Życzę pani dobrej wspołpracy z nauczycielami i przedewszystkim z nami - uczniami.

Wszyscy bardzo chcielibyśmy panią lepiej poznać,bo czytając pani dziennik podchodzimy do tej szkoły całkiem inaczej - czujemy,że jesteśmy nie tylko zwykłymi uczniami,ale częścią MZS4.


Wszyscy żałujemy,że pani nas nie uczy. Chcielibyśmy mieć tak wspaniałą nauczycielkę.

Wszyscy mowią,że nasza klasa jest najniegrzeczniejsza w gimnazjum,ale tak naprawdę wcale tak nie jest. Nauczyciele,którzy znają naszą dobrą stronę mogą to pani potwierdzić,bo przecież każdy ma jakieś wady. Nikt nie jest idealny.
Dodaj komentarz:
ilość odwiedzin:  2181687