Halina Rybak-Gredka

Przeskocz nawigację.

(21-09-2007, 22:09) Żywa historia

"Budujcie w ludziach filozofię miłości, która będzie wypierać filozofię nienawiści i okrucieństwa." Włodzimierz Wójcik

Wrzesień. Kolejna inauguracja roku szkolnego już dawno za nami. To była doskonała okazja do podejmowania wewnętrznych zobowiązań, wytyczania celów. Jak na dłoni obraz całych szkolnych społeczności. Odświętnie. Odpowiedzialnie. I...bardzo świadomie, że to właśnie uczniowie, są pierwszym powodem, dla którego w szkolnych murach i my wszyscy jesteśmy.

O randze i znaczeniu szkoły świadczą wspaniali absolwenci. Inauguracja w Łagiszy nabrała wyjątkowego wymiaru dzięki przybyciu specjalnego gościa, pana profesora Włodzimierza Wójcika, wybitnej osobistości życia naukowego i kulturalnego regionu.

„Witajcie mi ukochane łagiskie szkolne progi, które równo sześćdziesiąt lat temu opuściłem ukończywszy siedmioletnie nauczanie. Dziś jako uniwersytecki profesor przychodzę do was, aby z szacunkiem i miłością pokłonić się wam a także złożyć najwyższy hołd cieniom zmarłych już moich wspaniałych nauczycieli i wychowawców. A więc mamy jubileusz.” – Powiedział profesor. A zaraz potem dodał całkiem zwyczajnie i swojsko rozgrzewając atmosferę inauguracji:

„ Patrzę na Was, siedmio- i nastolatków z ciepłem i miłością i doznaję prawdziwego olśnienia. Dochodzę, bowiem do wniosku, iż wzrokiem ogarniam właściwie moich szkolnych kolegów. Tak, jesteście moimi koleżankami i kolegami, bo z jednej szkoły; tylko... sporo młodszymi. A to frajda!”.

Były też odpowiedzi i bezcenne wskazówki: „Od dziesięcioleci pytają mnie uczniowie: Jak żyć? Nie jest łatwo na to pytanie odpowiedzieć. Ważne jest, aby pracować. Wybierać takie dziedziny, które nas pociągają a jednocześnie są społecznie użyteczne. Nie zaszkodzi MIEĆ, ale wielekroć ważniejsze jest to, co nazywamy BYĆ. Trzeba być człowiekiem wykształconym, uformowanym w klimacie wysokiej kultury. (…)W obcowaniu ze sztuką potrzebna jest osobista refleksja i zaduma. Nie przyjmujmy bezkrytycznie obcych sądów i opinii. Szukajmy ich w sobie, we własnym JA. Jesteśmy przecież nie przedmiotem, ale PODMIOTEM. (…)Niebezpiecznie jest żyć wyłącznie w świecie książek i mediów. Mądry człowiek obserwuje AUTENTYCZNY świat ludzi i przyrody. Przygląda się chmurom, obserwuje dynamikę burzy, deszczu, pochyla się nad kaczeńcami, biedronką, chrabąszczem. Słucha stukotu dzięcioła. A poza tym trzeba wiedzieć, iż praca nie może wypełniać całej biografii człowieka.”

Miejski Zespół Szkół nr 4 w Będzinie jest placówką o bogatej historii i chlubnych tradycjach. Początki szkolnictwa w Łagiszy sięgają XIX wieku. Dzisiejszy MZS nr 4 jest placówką, gdzie tradycja styka się z nowoczesnością. Obiekty i wyposażenie szkoły (pracownie informatyczne, hala sportowa, kompleks boisk, laboratorium językowe, centrum informacji multimedialnej), wysoko kwalifikowana, doświadczona, osiągająca sukcesy w pracy dydaktyczno-wychowawczej kadra pedagogiczna, zapewniają warunki do realizacji zadań statutowych oraz wysokiej jakości pracy. Teraz mijają tu kolejne, szkolne, wrześniowe, bardzo „robocze” dni. Ale wielki duch inauguracji pozostał.

I pozostały, pobrzmiewające echem, profesorskie słowa: ”Idąc w świat nauki, wiedzy, poznania miejcie to przeświadczenie, że kształt naszego, dzisiaj nie bardzo przyjaznego, globu w znacznym stopniu od was zależy. Budujcie w ludziach filozofię miłości, która będzie wypierać filozofię nienawiści i okrucieństwa.”

Program "Literacki Atlas Polski" Centrum Edukacji Obywatelskiej i Instytutu Książki będzie realizowany w MZS 4 pod nazwą „Spacery z prof. Włodzimierzem Wójcikiem”.

Od października grupa uczniów pod opieką nauczyciela języka polskiego, przy wsparciu nauczyciela historii, rusza na poszukiwanie pamiątek - świadectw historii, etnografii i literatury w naszym regionie. Czego będziemy szukać? Informacji na temat emerytowanego profesora dr. hab. Włodzimierza Wójcika. Twórcy i wychowawcy, który ciągle odciska szczególny ślad, także w swej ukochanej dzielnicy Będzina – Łagiszy.

Będą to spotkania z dokonaniami literackimi i publicystycznymi profesora, ale przede wszystkim żywe spotkania na miejscach szczególnych wydarzeń i miejscach pamięci z wychowawcą wielu pokoleń. Będą opowieści o ludziach związanych z naszą dzielnicą i regionem, dotykanie pamiątek, pomników historii.

Efektem naszych prac będzie regionalne wydanie Literackiego Atlasu Polski (publikacja przewodnikowa) przygotowana z zebranych przez uczniów materiałów. Postać prof. Włodzimierza Wójcika oraz zarejestrowane spotkania i zebrane informacje z pewnością zachęcą czytelników aby z Atlasem w ręku zechcieli odwiedzić opisywane w przewodniku miejsca – także tą szkołę, o której sam profesor mawia „ukochane łagiskie szkolne progi”!

Zapraszam na stronę internetową Profesora www.wlodzimierzwojcik.pl

[powrót]

Komentarze:

12-10-2012, 17:03 Absolwent (abs@polbox.com)

Niemal rodzinne zdjęcie :-)
22-09-2007, 16:50 Jacek Golonka

Patrząc na ekspresyjną, wyrazistą postać prof. Włodzimierza Wójcika zastanawiam się tylko, czy młodzież dorówna mu młodością i wigorem:)
A korzyści? Myślę, że powstaje maleńkie łagiskie Cesarstwo Humanistyki...
22-09-2007, 15:42 uczennica MZS 4

Już 7 rok uczę się w tej szkole i jestem bardzo zadowolona.
Ciesze się,że będziemy mogli szukać świadectw historii, etnografii i literatury w naszym regionie. Mam nadzieje,że wszyscy będziemy z tego zadowoleni
Dodaj komentarz:




ilość odwiedzin:  3447356