Halina Rybak-Gredka

Przeskocz nawigację.

(21-07-2007, 16:51) Względność

„Życie jest ograniczone, ale miłość niewyczerpana.” Ibara Saikaku

I jeszcze o życiu. Jest jak tęcza - raz białe, raz czarne. Tak mówią daltoniści. Coraz więcej daltonistów namnożyło się nam, oj namnożyło:)

W polityce zwłaszcza. Wyśpiewują peany. Obwiniają innych. Kakofonia koalicyjnych dźwięków trwa. Nieznośna względność demokracji i sprawiedliwości. Mała względność, czyli zrobimy z prawem to, co nam się podoba. Toksyczne awantury, kryzys i...sezon ogórkowy w pełni.

Eksperymentem, który ma wskazywać na nieprawdziwość szczególnej teorii względności jest „paradoks bliźniąt”. Pozorna sprzeczność? Tak. A pojawia się w momencie zastosowania. Jedyne pocieszenie w jego dydaktycznym znaczeniu, bo konsekwencje wyraziste. Oby dokładna analiza pomogła zrozumieć tę teorię wielu pokoleniom uczniów.

Powszechnie znana maksyma mówi, że „wszystko jest względne”. Oczywiste jest, że subiektywne postrzeganie czasu, ruchu, przestrzeni zależy od obserwatora. Przeróżne tematy i zagadnienia można rozważać w kategorii względności. Na ten przykład mamy względność gustów, alegorii, a nawet temperatur:)

Stąd arbitralność postaw i wypowiedzi? Stąd właśnie nasza "dobra" wiadomość, może być dla kogoś "zła" i przykra. I "pozytywne" działanie, niekoniecznie "dobre"...

No i wiem, że nic nie wiem:) ale na wszelki wypadek powtórzę sobie za wielkim Gandhim: „Służenie innym bez uczucia pokory jest jedynie zaspokajaniem egoizmu”.

Uff, jak duszno. I pomyśleć, że są takie miejsca, gdzie znacznie lepiej znosi się temperaturę. I są też ludzie...

Tak raz po raz chciałoby się zawołać w przestworza: „Kochasz mnie, czy moją miłość do ciebie?”...


[powrót]

Komentarze:

29-07-2007, 11:12 ~tolek (eden2@poczta.fm)

hehheh...

i jak powiedział Forest Gump... Życie jest jak pudełko czekoladek...nigdy nie wiesz co dostaniesz...

i inna jego myśl (oczywiście dla humoru):
Ludzie, którym lepiej się nie odszczekiwać:

1. Nauczyciel,
2. Sierżant w wojsku.
3. Policjant,
4. Własna mama.

pozdrawiam
28-07-2007, 12:34 hrg

Mądrość, jak przystało na osobę duchowną, doskonale trafiona...
Pisałam już kiedyś sobie... http://www.halinagredka.info/index.php?show=dziennik&news_id=83
Ale teoria teorią a życie tu życiem...
Pozdrawiam...i na sierpień planuję osobisty kontakt:)
28-07-2007, 01:00 ~tolek (eden2@poczta.fm)

Miłość to nie tylko uczucie....
paradoks bliźniąt nie jest czymś czym możemy tłumaczyć naszą sytuację.... równie dobrze możemy powiedzieć że trzepotanie motyla na jednej półkuli może wywołać burze na drugiej.....
Patrząc na to zdjęcie można by przypomnieć pewną mądrość: Każda miłość ma swój Wielki Piątek.... I inne... by ziarno mogło wzrosnąć musi obumrzeć.... może i nam trzeba obumrzeć?pozdrawiam
Dodaj komentarz:
ilość odwiedzin:  3113538