Halina Rybak-Gredka

Przeskocz nawigację.

(16-06-2006, 15:24) Skarby orientu

To, co jest piękne jest dobre, to, co jest dobre będzie piękne.Tales z Miletu

Już jutro! Wyjeżdżamy! Kolejna wycieczka ze sprawdzoną ekipą podróżników. Chętnie cię żegnam Będzinie na 2 tygodnie. Dlaczego Turcja? Tam jeszcze nie byliśmy. Tam czeka złocisty piasek gorących plaż, egzotyczna roślinność i ciepłe, błękitne morze. I niezwykła orientalna kultura z całym bogactwem zabytków, interesujących miejsc. I myślę, że zapomnienie, oderwanie od ostatnich wydarzeń. Mam nadzieję - nowa energia.

Granicę przekroczymy w Edirne (dawny Adrianopol). Będzie przeprawa promowa przez Cieśninę Dardanele oraz przejazd do Didim, zwiedzanie Troi i Pergamonu. I pobyt wypoczynkowy, czyli beztroski czas na plaży na wybrzeżu Morza Egejskiego! Będzie też wycieczka do starożytnego Efezu oraz miejsca pielgrzymek Meryemana. To tam ostatnie lata życia spędziła Matka Boska i mieszkał św. Jan Ewangelista oraz św. Paweł. Czeka nas też zwiedzanie miasta Talesa - Miletu.

No i sławne cuda natury! Pamukkale. Niezwykłe atrakcje – kaskady śnieżnobiałych tarasów, skalne baseny, gorące źródła. Jeszcze starożytne miasto Hierapolis. I pobyt w Konyi, miasta słynącego z zakonu tańczących derwiszy, z mauzoleum Mevlany. Potem bajkowa Kapadocja! Dużo, dużo zwiedzania. Podziemne świątynie, miasta. I „tureckie noce”.

A na koniec Ankara oraz przejazd przez most nad cieśniną Bosfor łączący Europę z Azją do Stambułu - dawnej rezydencji wielkich sułtanów. Tam zwiedzimy skarby orientu: Stare Miasto - Hagia Sofia, Błękitny Meczet, Pałac Topkapi, Hipodrom. No i oczywiście zakupy na Grand Bazaar, gdzie podobno znajdziemy ślady tureckiej sztuki i obyczajowości zaklęte w tysiącu świecidełek, barwnych dywanach, jedwabnych chustach, skórach, wyrobach ze złota oraz innych oryginalnych pamiątkach.

No to ciao Będzin:)


[powrót]

Komentarze:

Brak komentarzy

Dodaj komentarz:
ilość odwiedzin:  2086601