Halina Rybak-Gredka

Przeskocz nawigację.

(05-03-2006, 13:15) Realia

„Gdy chodzi o sprawy ludzkie, nie śmiać się, nie płakać, nie oburzać się, ale rozumieć.” Spinoza

Łabędzie znalezione nad Wisłą w Toruniu - zarażone wirusem H5N1.
No to jedziemy do Turcji.

Podręcznikowa burza. Propagandowy rozgłos. MEN kontra wydawcy: kolejny konflikt. Dyskusje, negocjacje. Tańsze podręczniki to jedna z kluczowych obietnic kampanii wyborczej. Ich wysokie ceny – to nierówne szanse edukacyjne. Hamulec w nauce dzieci nawet z rodzin z przeciętnymi, polskimi zarobkami. Myślę, że problem nie tkwi jednak do końca w cenie książek, ale w wysokości zarobków lub ich braku.

Bank podręczników to sztandarowy projekt SDB istniejący już w momencie jego powołania. W początkowej fazie w 2004 r. zebrane podręczniki przekazywaliśmy bezpośrednio uczniom lub szkole. Nie mieliśmy pomieszczenia, aby je magazynować, przechowywać i nie mieliśmy pomysłu na urządzenie banku. Dopiero Marcin znalazł receptę.

Dziś w gościnnej Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej znajduje się Bank Podręczników Stowarzyszenia Dzieciom Będzina. W czerwcu dzieci wypożyczą podręczniki na cały rok. Po skończeniu klasy oddadzą je i znowu dostaną potrzebne książki. BP SDB.

Powielenie pomysłu na utworzenie takiego banku w bibliotekach szkolnych, to też byłoby jakieś rozwiązanie. I większa szansa na nasycenie potrzeb. Przynajmniej do czasu, kiedy ekonomia polskich rodzin będzie nadal niepewna i chwiejna. No i pozostaje jeszcze ewentualność cyfrowych podręczników: programów wspomagających nauczanie i testowanie wiedzy.

A inne realia? Winna jestem informacji cd. historii opisanej w notce pt."SOS". Otóż jest praca dla ojca rodziny. Jest inne mieszkanie. I dzieci są już w domu z rodzicami.

Co jeszcze? Żyjemy w takich a nie innych warunkach. Pewnie po to, aby poznać lepej swą zaradność, szczodrość, samoocenę, lęki i pokorę. A stan posiadania? Lotny umysł. Zdrowe ciało, w tym jeszcze sprawne ręce. Dom dający schronienie. Rodzina. Bliskość wiosny. Życiowa siła i nadzieja.

Kręć się, kręć młyńskie koło. Wszystko jest kwestią czasu. A póki co najprościej dziękować pracą. Jak pszczółka. Tworzyć kobierce. W sferze praktycznych dokonać. Blisko ludzi...


[powrót]

Komentarze:

Brak komentarzy

Dodaj komentarz:
ilość odwiedzin:  1977872