Halina Rybak-Gredka

Przeskocz nawigację.

(23-11-2005, 18:50) Tu i teraz...

„«Jutro» w jajku ukryte. «Wczoraj» spłonęło iskrą.
«Tu i teraz» staje się wszystko."
Krystyna Wojtynek

„Nic nie jest ważniejsze od dzisiejszego dnia” mówił Johan Wolfgang Goethe. Długo osobiście dochodziłam do tej prostej prawdy, a troska o jutro często bywała mi ciężarem dnia dzisiejszego. Z przeszłością już dawno się "rozprawiłam". Jednak myślenie o przyszłości i martwienie się nią, nie pozwalało cieszyć się pełnią, żyć chwilą, być uważnym na szczegóły, z pełną świadomością rozsmakowywać teraźniejszość.


Tęsknoty mogą być twórcze, gdy pobudzają działania w teraźniejszości. Są jednak hamujące, kiedy powodują lekceważenie miejsca i momentu przeżywanego aktualnie. Dużo wiem na ten temat, bo przegapiłam w życiu już wiele cennych chwil czekając na Godota.


To, co? Najważniejsze jest «dzisiaj». Dzisiejszym dniem czas się zająć. Przestać czekać na to jutro, którego przecież może nie być. Żyć dziś, być tu czy tam, brać się do czegoś lub nie, przebywać razem z innymi ludźmi właśnie «tu i teraz». /Ta postawa nie ma oczywiście nic wspólnego z hedonizmem/. Czyli świadomie „brać” każdą chwilę, „chwytać” unikalność każdego wydarzenia i kontaktu z człowiekiem. No i radzić sobie dobrze z dniem dzisiejszym. To też nie lada wyzwanie.


Nie ma nic ważniejszego od tej właśnie chwili, która jest naszym czasem. Milioner i biedak pod jednym względem nie różnią się niczym – każdy ma do dyspozycji 1440 minut dzisiejszego dnia. Każdy dzień i każda bieżąca sytuacja mogą być przeżyte świadomie i bogato. Wybór należy do nas. Nie ma czasu „ważnego” i „nieważnego”. Życie toczy się w każdym momencie. Każdy moment to oferta do poznawania, odczuwania, wzrastania...


Oto jest dane w jakimś celu ciało, umysł myślący, serce czujące, cała osoba. Swój cel tak rozpoznaję: rozwijać się i przysparzać światu choćby minimalnego dobra, przeżywając dane mi chwile świadomie, prawdziwie, zgodnie z własnym tempem i wrażliwością. Dorosłam już do tworzenia mostów zamiast wymachiwań z drugiego brzegu. Życie jest darem. Każdy dzień, każdy przeżywany moment może go zwielokrotnić.


„Nie troszczcie się, więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie” (Mt 6,34).


[powrót]

Komentarze:

Brak komentarzy

Dodaj komentarz:
ilość odwiedzin:  2082749